wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niepoprawnie konserwowane sztachety drewniane prędko się dewastują oraz mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drewna na płot pożądane byłoby poznać typy pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od odpowiedniego oraz dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, albowiem od tego zależy wynik końcowy własnych robót. Przed zastosowaniem artykułów do protekcji oraz ozdoby sztachet z drzewa istotne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanieść następne amalgamaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli chcemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, lecz nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej oraz trwalszej protekcji płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń plastikowych. Ów rodzaj płotów jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji w następstwie tego służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz