środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plot plastykowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa wznosi się z skał różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nieregularnych zarysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz