piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów tak nie uwydatni linii trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj duże, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzeszki. Gdy chcemy by nasze roślinne plot było nadzwyczaj rosłe zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być kłopotliwe.

Nic mocno nie podkreśli linii trawnika albo kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu ewentualnie zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie albo strzeliste roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są dużo droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go przycinać, ale jego klasę Cis jest dozwolone pościć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka rósł oraz uchroni kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest nader zacieniony, warto aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych klasów maja klasie o płowych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjnego w słońcu, lecz nawet w śladzie listowie pozostają wystarczająco jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz